הפחתה איטית מאוד היא הטובה ביותר להפסקה של נוגדי דכאון

זה לא סוד שאנשים מתקשים להוריד ולהפחית תרופות נגד דיכאון שהם נוטלים. תופעות הגמילה מתרופות נוגדות דיכאון, המכונות תסמונת ההפסקה – discontinuation syndrome – יכולות להיות די מתישות, כך שאנשים ירגישו שאין להם ברירה אלא להמשיך ליטול את התרופות גם אם התרופות אינן פועלות או שמצבם כבר השתפר.

כעת, מחקר חדש שפורסם החודש ב- Lancet Psychiatry מגלה כי האטה בהפחתה של SSRI (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיבית, כמו פרוזאק וזולופט) עשויה למנוע תסמיני גמילה. המחברים גם מתארים את התהליכים הביולוגיים שהופכים את ההאטה לאופציה טובה יותר. המאמר נכתב על ידי מארק הורוביץ בבית החולים "הנסיך מוויילס", סידני, אוסטרליה, ודוד טיילור בקינגס קולג' בלונדון.

החוקרים מציעים כי הפחתת SSRI במהלך מספר חודשים עשויה למנוע תסמיני גמילה, ולא את הפחתה במשך 2-4 שבועות, בהתאם להנחיות הניתנות בדך כלל. תרופות מסוג SSRI פועלות לשמירה על סרוטונין במרווחים בין הסינפסות, אשר באופן כללי מעלה את רמות הסרוטונין. עם זאת, גוף האדם נוטה לפצות על שינויים כימיים כמו אלה ליצירת הומאוסטזיס. התאמה מפצה עשויה להפחית את כמות הסרוטונין המיוצר באזורים אלה. הנחיות הטיפול אכן מכירות בפוטנציאל לסימפטומים של גמילה, אך בדרך כלל נאמר כי תסמיני גמילה יופיעו רק לזמן קצר, וכי אנשים רבים אינם חווים תסמיני גמילה.

לרוע המזל, עדויות ממחקרים נראות אחרת. ניסוי אקראי של נוהלי הפסקת תרופות מצא כי הפחתה של שבועיים לא הייתה טובה יותר במניעת תסמיני גמילה מאשר הפחתה של שלושה ימים – בשני המקרים לא היה מספיק זמן כדי למנוע תסמיני גמילה.

סקר בקרב אנשים שניסו להפסיק להשתמש בתרופה נגד דיכאון בבריטניה בשנה שעברה מצא כי 84.6% חוו תסמיני גמילה. תסמיני גמילה שכיחים כוללים חרדה, דמעות, אימה, חוסר תחושה, קצרים מוח המתוארים כמו "זעזועים חשמליים", תסמינים דמויי שפעת של בחילה, הקאות ושלשולים, סחרחורת, עייפות, נדודי שינה, סיוטים, בעיות מיניות, בלבול, אמנזיה. לפי הורוביץ וטיילור, תסמיני גמילה, ממש לאחר הפסקת נטילה של תרופות נגד דיכאון קשורים גם לעלייה של 60% בניסיונות ההתאבדות.

על פי הסקר שנערך בבריטניה, התסמינים לא עברו בזמן קצר. מבין אלו הסובלים מתופעות הלוואי, 38.6% סבלו מתופעות גמילה שנמשכו למעלה משנה. מבין אלו שלקחו תרופות מרובות (לרוב כולל תרופות נוגדות דיכאון ובנזודיאזפינים), יותר ממחצית (56.6%) סבלו מתופעות גמילה שנמשכו למעלה משנה. כאשר התבקשו לדרג את חומרת התסמינים הללו, הדירוג הממוצע היה תשע מתוך עשרה.

מחקר אחר מהשנה שעברה מצא כי ניתן להשתמש ברצועות הפחתה בהתאמה אישית כדי להפסיק לאט את הטיפול בתרופות נגד דיכאון. כשלושה רבעים מהאנשים במחקר הצליחו להפסיק להשתמש בתרופות בהצלחה, וזה בולט במיוחד מכיוון שמעל ל -60% ניסו בעבר, אך לא הצליחו להפסיק עקב תסמיני גמילה חמורים. רצועות הפחתה מאפשרות שינויים במינונים קטנים, המאפשרות לאנשים להפסיק לאט לאורך חודשים, במקום לחצות את המינון ואז להפסיק בבת אחת.

מהמחקר עולה כי הזמן הדרוש להפסקה היה קשור למשך הזמן בו אדם לקח את התרופות – ככל שהאדם לקח אותו זמן רב יותר, נדרש זמן רב יותר להפסיק. בממוצע לקח לאנשים כחודשיים להפסיק את השימוש בתרופות בהצלחה.

לסיקור המאמר באתר Mad in America לחצו כאן

למאמר המקורי לחצו כאן

השאר לנו תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן