טוען

לחץ לחפש

ריפוי דלקת במערכת העצבים, שינוי בתזונה, ניקוי רעלים ומדיטציה: גישה הוליסטית מוכחת לגמילה מתרופות פסיכוטרופיות

ריפוי דלקת במערכת העצבים, שינוי בתזונה, ניקוי רעלים ומדיטציה: גישה הוליסטית מוכחת לגמילה מתרופות פסיכוטרופיות

שתף

במחקר בו השתתפו 12 איש שסבלו מתסמיני גמילה וביקשו להפחית את התרופות שלהם. לאחר טיפול בפרוטוקול ראשוני של שלושים יום ועד לארבע שנים לאחר מכן, מטופלים אלו המשיכו להנות מבריאות ללא תרופות, הפוגה מתסמיני גמילה ומשינוי הלך הרוח לקראת סדרי עדיפויות של גילוי עצמי ותובנה עצמית בחייהם.

אם אתם מרגישים עייפים כל הזמן ומתמודדים עם מחשבות שליליות, הרופא שלכם אולי יגיד לכם שאתם בדיכאון ויציע עזרה מלאה בכוונות טובות, בצורת תרופה נוגדת דיכאון. הרפואה רואה בנוגדי דיכאון בטוחים ויעילים לטיפול בתסמינים דיכאוניים משמעותיים, תחת ההנחה כי תרופות אלו מאזנות את רמת הסרוטונין במוח. שילוב של סבל של המטופלים יחד עם הבטחה לתיקון מהיר, והנה יש לנו מגיפה של אנשים שתלויים בתרופות מרשם על פי תוויות מחלות הנפש שלהם.

אבל הרעיון לפיו תרופות נוגדות דיכאון הן התשובה לדיכאון היא הנחה מסוכנת. תרופות נוגדות דיכאון עלולות למעשה לגרום לדיכאון ויכולות לגרום לדיסקינזיה (הופעתן של תנועות חוזרות בלתי-רצוניות).

תרופות נוגדות דיכאון ידועות לשמצה ביצירת הרגלים. אם מגיעים לנקודה של הטבה מינימלית, או לתופעות לוואי משמעותיות, ייתכן שיעלה רצון להפסיק את התרופות, ולגלות שיש לעבור שבועות ולפעמים חודשים של תסמיני גמילה הכוללים תסמינים דמויי שפעת, ערפל מוחי, התרגשות מוגברת, התקפי חרדה, דפיקות לב ו / או אובדן שיער. לעיתים, זה כאשר רופאים מסוימים עלולים לומר שתסמיני הגמילה הם הוכחה שחייבים להמשיך לקחת את התרופות, במקום להכיר בתלות הפיזיולוגית שהתרופות הללו גורמות. הגמילה עלולה לפעמים להיות  מאבק של שנים.

אבל מה אנחנו באמת יודעים על תהליך הגמילה? מרבית הספרות מתמקדת בהתוויות וביתרונות של תרופות פסיכוטרופיות, והזנחת של בדיקת תהליך הפסקת הטיפול התרופתי. עם תסמיני גמילה שכמעט ואינם נחקרים, כיצד אפשר לתמוך באנשים ביעילות באמצעות הפסקת טיפול תרופתי? האם יתכן שיש יעדים קליניים מעבר לתחילת או הפסקת תרופות … אולי כולל השבת החיוניות?

12 חולים עוברים מעבר לפסיכיאטריה

בכתב העת שנבדק על ידי עמיתים, התקדמות ברפואות גוף הנפש (Advances in Mind Body Medicine), פורסמה סדרת המקרים הראשונה מסוגה המתעדת את המתודולוגיה שננקטה בהפסקתן המוצלחת של מגוון תרופות פסיכוטרופיות. המטרה הייתה להשיג הבנה טובה יותר של גמילה מתרופות פסיכוטרופיות ושימוש בהתערבויות תמיכה הוליסטיות למתן תמיכה במצב הרוח לטווח הארוך.

12 המטופלים הללו חולקו לשתי קבוצות: א', בהן הגיעו מטופלים הפחית תרופות פסיכוטרופיות ו-ב', בה מטופילם חיפשו תמיכה במצב הרוח כחלק מתופעות גמילה ממושכות. המטופלים בשתי הקבוצות טופלו במערך טיפולי אינדיבידואלי במשך מספר חודשים, כאשר אלו בקבוצה A הפחיתו אט אט מינונים של תרופות פסיכוטרופיות תחת פיקוח ושתי הקבוצות טופלו בגישה הוליסטית.

טיפולים אלה התמקדו בשלושה מושגים קריטיים:

  •  Neuroinflammation (דלקת ברקמת העצבים), מצב רוח וציר המוח-מעי
  • ניקוי רעלים
  • מדיטציה

ריפוי של דלקת רקמת העצב ושליחת "איתות של בטיחות" למערכת העצבים האוטונומית היא העיקרון המרכזי בגישה המתוארת. מיטוב התזונה תורם לפיתרון חוסר האיזון של סוכר בדם, ליקויים תזונתיים ותגובות מזון אנטיגניות, תוך התמקדות בגלוטן וחלב שיכולים להוביל לתסמונת המעי הדליף. אסטרטגיות לניקוי רעלים כללו חוקני קפה, אשר הוכחו כמסייעים בסינתזה של גלוטתיון, נוגד חמצון חזק בעל תפקיד קריטי בתפקודי ניקוי הרעלים בתא. לבסוף, מדיטציה, ובמיוחד תרגול המדיטציה היוגית של Kirtan Kriya, סייעה להגביר את התודעה של המטופלים ולשמור על החלמת בריאות הנפש.

לאחר הפרוטוקול הראשוני של שלושים יום ועד לארבע שנים לאחר מכן, חולים אלו המשיכו ליהנות מבריאות ללא תרופות, הפוגה מתסמינים ומשינוי הלך הרוח לקראת סדרי עדיפויות של גילוי עצמי ותובנה עצמית בחייהם.

במעקב שנתיים אחרי המחקר, אחת המשתתפות אמרה, "אני באמת מצליחה. אני מרגישה יותר אנרגיה, המוח שלי מרגיש יותר ברור, אני דומה לאני האמיתי יותר ממה שהייתי שנים! מאז שחתכתי גלוטן לפני שנים ועוקבת אחר הפרוטוקול של ד"ר ברוגן, לא היו לי כל תסמינים של חרדה (חשיבה חזרתית, מחשבות פולשניות וכו').

מטופל אחר סיפר: "אני מרגיש טוב; בידיעה שהתהליך שלי לא נגמר, שאני עדיין לומד ומשתנה. אפילו כשהזמנים נהיים קשים יותר, כאשר כאבים שנקברו לפני זמן רב בילדותי מופיעים ללא סיבה נראית לעין, יש לי עכשיו כלים רבים להתמודד עם זה ואני סומך שהוא יעלם".

לכתבה המקורית לחצו כאן – Holistic Approaches: A Proven Treatment for Psychotropic Drug Withdrawal

Tags:

כתוב תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *