טוען

לחץ לחפש

בפעם הראשונה: תרופות נוגדות דכאון נכללו בסקירה על תופעות לוואי וקשיי גמילה של Public Health England

בפעם הראשונה: תרופות נוגדות דכאון נכללו בסקירה על תופעות לוואי וקשיי גמילה של Public Health England

שתף

האגודה הבריטית לפסיכולוגיה: העיתונאית אלה רודס מדווחת על סקירת Public Health England על השפעות הגמילה מתרופות

בין 2017 ל -2018, אחד מכל ארבעה מבוגרים באנגליה קיבל מרשם לתרופות שיכולות להוביל לתלות או לתופעת גמילה קשות, כך עולה מסקירת Public Health England – לגבי מרשמים לכמה סוגים של תרופות. לראשונה, נכללו בסקירה תרופות נוגדות דיכאון, למרות שנים רבות של הכחשה כי התרופות עלולות לגרום לתופעות גמילה ארוכות טווח וקשות.

הסקירה, שנכתבה על בסיס נתונים של האגודה הפסיכולוגית הבריטית, כללה גם בנזודיאזפינים, תרופות מסוג z (שהוגדרו לנדודי שינה), תרופות נגד כאבי מקבוצת האופיואידים וגבאפנטינואידים – כולם קשורים ליצירת תלות וגמילה. בין 2015 ל -2016,  15.8% מהאוכלוסייה הבוגרת קיבלו מרשמים לטיפול בתרופות נגד דיכאון, והמספר עלה ל-16.6% בין 2017 ל -2018. המרשמים לגבאפנטינואידים עלו מ-2.9% ל- 3.3%. נרשמו ירידות קטנות במרשמים לשלושת שיעורי התרופות האחרים.

בסקירה נמצא גם כי שיעורי המרשם לנשים היו גבוהים פי 1.5 מגברים, עם העלייה בגיל. דפוס זה ניכר בעיקר במרשמים נגד דיכאון: בין 2017 ל -2018 קיבלו 21.3% מהנשים ו-11.6% מהגברים את התרופות. שיעורי מרשם של תרופות נוגדות דיכאון, אופיואידים וגבאפנטינואידים נמצאו גם הם גבוהים יותר באזורים חלשים יותר באנגליה.

נוגדי דיכאון נקשרו בהשפעות גמילה, המשתנות בין המטופלים מבחינת אורכם וחומרתם. תופעות אלה יכולות לכלול תסמינים דמויי שפעת, נדודי שינה, בחילה, חוסר איזון, הפרעות תחושתיות ועוררות-יתר. לא תמיד הוכר הדבר באופן רשמי, אך בזכות עבודתה של הקבוצה הפרלמנטרית של כלל המפלגות לעניין תלות בתרופות מרשם, הוכנסו גם הן לסקירה זו.

הפרופסור לפסיכולוגיה קלינית ג'ון ריד (אוניברסיטת מזרח לונדון) שימש כנציג האגודה הפסיכולוגית הבריטית, בין השאר בזכות סקירה שיטתית על תרופות נגד דיכאון שערך עם ג'יימס דייויס (אוניברסיטת רוהמפטון). בסקירה זו נמצא כי יותר ממחצית מהאנשים חווים תופעות גמילה בעת הפסקת הטיפול בתרופות נגד דיכאון, וכמעט מחצית מהאנשים תיארו את ההשפעות כחמורות וכי השפעות הגמילה יכולות להימשך שבועות או חודשים.

"זה באמת דו"ח ראשון ברמת הממשלה שנועד לבחון [את הגמילה מתרופות נגד דיכאון] בעומק הזה ולצאת עם ההמלצות להכרה בהיקף הבעיה", אמר לנו ריד. 'זה חשוב מאוד. כשאנחנו נסתכל על כל זה בעוד 20 שנה, זו תהיה נקודת מפנה'.

'ההמלצה הסופית של דו"ח PHE (Public Health England) היא למחקר ראוי… אנו זקוקים למימון לא רק כדי לחקור את היקף הבעיה, אלא חשוב יותר, כיצד לעזור לאנשים להגמל מהתרופות. אנחנו פשוט לא יודעים. אנו יודעים שלרוב האנשים מוטב לעשות זאת לאט לאט, אנו יודעים שאנשים כן מדווחים כי ההפחתה האחרונה היא הקשה ביותר … אבל אין לנו מחקר טוב על סוג התמיכה היעיל ביותר. אנחנו ממש בהתחלה. אני חושב שזו שערוריה מוסרית שאנחנו רושמים מיליונים ומיליונים של תרופות אלה במשך עשרות שנים ואנחנו לא יודעים שום דבר על כיצד לעזור לאנשים להגמל'.

לכתבה המלאה לחצו כאן

כתוב תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *