טוען

לחץ לחפש

הצהרת כוונות

שתף

בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במספר המשתמשים בתרופות פסיכיאטריות. ילדים, בני נוער, קשישים, סטודנטים וחיילים, אשר בעבר כמעט ולא היו חשופים לתרופות אלו, משתמשים בהן היום במגמה הולכת וגוברת. תרופות אלו מועילות במצבים מסוימים ואף עשויות להציל חיים, אך שימוש ממושך בהן עלול לחשוף את המשתמש לשלל תופעות לוואי ואף לסיכונים, כגון תחלואה גופנית וקיצור תוחלת חיים, נזקים עצביים בלתי הפיכים והתמכרות. אחד הסיכונים הבולטים הוא הגברה של תסמינים פסיכיאטריים, החל מחרדה דרך דיכאון ועד פסיכוזה. לרוב, אנשים שמתחילים ליטול תרופות פסיכיאטריות אינם מודעים לסיכונים אלה ומטפליהם לרוב אינם מציידים אותם במידע הנדרש. מצב עניינים זה עלול לייצר מצוקה קשה ולהוביל לנסיונות הפסקה או הפחתה בלתי אחראיים, להתדרדרות ולהעמקת הבעיה.

היוזמה הנוכחית נועדה למלא חלל זה, ולספק מידע רלוונטי המבוסס על מחקרים עדכניים ועל נסיונם האישי של אנשים שהחליטו להפחית או להיגמל כליל מתרופות פסיכיאטריות, כל זאת בכדי לאפשר לאנשים שמעוניינים בתהליך של הפחתה או גמילה לקבל החלטות מושכלות ואחראיות ולספק תמיכה וכלים בתהליך זה.

תהליך הפחתת או הפסקת תרופות פסיכיאטריות הוא בעל סיכון ויכול להיות אף מסכן חיים אם לא נעשה באופן הדרגתי ובהתאם לצרכיו הספציפיים של המטופל. האתר מספק מידע הקשור לתהליך ההפחתה בתרופות פסיכיאטריות, ומטרתו היא לאפשר השכלה ו/או מידע כללי למי שמעוניין בנושא. אין לפרש את המידע המצוי באתר כייעוץ מקצועי ו/או רפואי, עידוד, עצה ו/או המלצה רפואית/פסיכיאטרית/אבחנה/טיפול לכל אדם להפחית או להפסיק נטילה של תרופות פסיכיאטריות.


הקבוצה אשר עומדת מאחורי 'הפחתה אחראית' היא קבוצה מגוונת המורכבת מבעלי ניסיון חיים ואנשי מקצוע, וכן מאנשים אשר בחייהם עמדו משני צידי המתרס הטיפולי/פסיכיאטרי.

ד"ר שמעון כץ, נשוי ואב לשלושה, הוא בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בעבודה סוציאלית ודוקטורט מהחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלו עסקה, בין היתר, במחקר על אנשים אשר נגמלו מתרופות פסיכיאטריות. כמו כן הוא עבר השתלמות של המכון הבינלאומי לגמילה מתרופות פסיכיאטריות בשבדיה (IIPDW). שמעון החל לעבוד כמדריך בבית חולים פסיכיאטרי בזמן לימודי הפסיכולוגיה לפני כ-15 שנים, ומאז צבר ניסיון רב בעבודה עם אנשים אשר חווים מצבי קצה במסגרות השונות בבריאות הנפש. שמעון הוא בין המקימים של בית סוטריה בירושלים – בית למניעת אשפוז פסיכיאטרי, ועובד שם כעו"ס ומדריך סטודנטים עד היום.
ניתן ליצור קשר עם שמעון באימייל: shimon@yerida.co.ilיעל קרימגולד היא עובדת סוציאלית קלינית בעלת תואר שני עם התמחות בשיקום בבריאות הנפש מהאוניברסיטה העברית. בשבע שנים האחרונות, היא עובדת בתפקידים שונים הכוללים ליווי פרטני, הנחיית קבוצות ועבודה קהילתית בעולם השיקום בבריאות הנפש. יעל מנהלת את תחום המעורבות החברתית בתכניות עמיתים של החברה למתנ"סים ובמסגרת עבודתה עוסקת בחיבור בין שיקום בבריאות הנפש ובינוי קהילתי. יעל היא גם מתמודדת בעצמה ועניינה בהרחבת התמיכה הקהילתית עבור מתמודדים בנושא הכדורים הפסיכיאטריים מגיע הן מחייה האישיים והן מהשקפתה המקצועית.
ניתן ליצור קשר עם יעל באימייל: yael@yerida.co.il


איתי קנדר הוא עובד סוציאלי בעל ניסיון של 8 שנים בתחום בריאות הנפש. בשלושת השנים האחרונות הוא חבר ועד ויושב ראש האיגוד הישראלי לקידום גישות פסיכולוגיות וחברתיות לפסיכוזה (ISPS-IL). בנוסף, איתי מנהל מספר מיזמים באופן עצמאי ובסיוע מתנדבות, המוכרים והגדולים שבהם הם דיאלוג פתוח ישראל ואינדקס חלופות האשפוז. איתי הוא גם בלוגר, מרצה, חוקר ומנחה סדנאות על מגוון נושאים בתחום.
ניתן ליצור קשר עם איתי באימייל: itay@yerida.co.il


ד"ר טוני שחר הוא פסיכולוג קליני עתיר ידע ולמוד ניסיון. את הכשרתו האקדמאית רכש טוני באוניברסיטת תל אביב (תואר שני ושלישי). הוא התמחה בטיפול קוגנטיבי-התנהגותי במכון לפסיכיאטריה (אוניברסיטת לונדון) ואחר כך במרכז לטיפול קוגנטיבי (אוניברסיטת פנסילבניה) שבניהולו של פרופ' אהרון בק. טוני עבד כ-15 שנה כפסיכולוג מטפל וגם כפסיכולוג ראשי בבית החולים הפסיכיאטרי גהה, שם הוא הקים וריכז את היחידה לטיפול התנהגותי. מזה כ-40 שנה עוסק טוני בפרקטיקה פרטית, במסגרתה הוא גם מסייע למטופליו להימנע או להגמל מתרופות פסיכיאטריות.


במיזם שותפים גם האנשים הבאים: נוגה לוי ועדי קפאח כותבות, מתרגמות ועורכות לאתר.אולה קרבצ'נקו היא ציירת ואומנית פלסטית שאיוריה מעטרים את עמודי האתר. אלי רוטנברג הוא סטודנט לפילוסופיה והיועץ הטכני של האתר.

בין התורמים ליוזמה זו ניתן למצוא את משפחת תירוש, אשר סייעה בהבאתו לארץ של העיתונאי האמריקאי רוברט ויטאקר והוצאת ספרו "אנטומיה של מגפה" בעברית, עמותת משה הס מיסודה של קרן לזלו טאובר שיוזמת פרוייקטים חדשניים בתחום בריאות הנפש.

עמותת משה הס היא עמותה שהוקמה על ידי קרן לזלו נ. טאובר ומשמשת כפלטפורמה לפיתוח והפעלת פרויקטים בתחום בריאות הנפש בכלל ותחום השיקום הפסיכיאטרי בפרט. העמותה פועלת בצורת start-up במטרה שלאחר שלב פיתוח והפעלה ראשוני (פיילוט) הפרוייקט יאומץ על ידי גוף ציבורי (משרד הבריאות, קופ"ח). דוגמאות בולטות הן פיתוח והפעלה של שרות "מתאמי תכניות שיקום" אשר אומץ על ידי המדינה ופועל היום במישור הלאומי; ופרוייקט "נויגייט" לטיפול בקהילה של צעירים וצעירות שחווים אפיזודה ראשונה של פסיכוזה ונמצא בשלבי פיתוח מתקדמים.

קרן לזלו נ. טאובר היא קרן משפחתית שפועלת בארה"ב ובישראל. בישראל קבעה הקרן כסדר עדיפות עליון את תחום בריאות הנפש בכלל ואת תחום השיקום הפסיכיאטרי בפרט. מאז שפתחה את שעריה ב- 2007, הקרן פיתחה שיתופי פעולה עם גורמים אסטרטגיים כגן ממשלת ישראל, האקדמיה, גורמים לא ממשלתיים וקרות פילנטרופיות אחרות. כחלק מקידום מטרותיה הקימה הקרן שתי עמותות: עמותה ע"ש משה הס, המשמשת כפלטפורמה לפיתוח שרותים ואת יספר"א, האגודה הישראלית לשיקום פסיכיאטרי, המשמשת כפלטפורמה לשיח מקצועי וכגוף מסנגר על תחום השיקום הפסיכיאטרי.


כתוב תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *